لوگوی تهران گیربکس

FA | EN
صفحه اصلی
درباره ما
محصولات
ابزاردستی
ابزار برقی
ابزار آلات اندازه گیری و تست
ابزار آلات بادی ( پنوماتیک )
ابزار آلات سایش و برش
ابزارآلات تراشکاری
ابزار آلات جوش
ابزار آلات ایمنی و لباس کار
تماس

پیچ گوشتی چیست و انواع آن کدام است ؟


انواع ابزار پیچ گوشتی با استفاده از خاصیت اهرمی و گشتاوری، در باز و بسته کردن انواع پیچ به کار برده می‎شود. به عبارت دیگر برای پیچاندن، سفت کردن و یا شل کردن پیچ باید از انواع ابزار پیچ گوشتی استفاده کرد. در تعریفی دیگر می‎توان گفت، به واسطهانواع ابزار پیچ گوشتی نیروی کمتری برای باز و بسته کردن پیچ‎ها‎ به کار برده می‎شود. اهرمی که در انواع ابزار پیچگوشتی وجود دارد، با فشار کمی که وارد می‎شود، می‎تواند پیچ‎ها‎ی سفت را باز و بسته کند. این در حالی است که بدون استفاده از این ابزار، کارها به دشواری صورت می‎گیرد.

نوک پیچ گوشتی در سر پیچ قرار می‎گیرد و با جایگیری در آن، می‎تواند پیچ را حرکت دهد. نکته ای که باید به آن توجه کرد اینکه سر پیچ گوشتی باید متناسب با شیار پیچ انتخاب شود. بهاین معنا که هر چقدر شیار پیچ، تنگ تر باشد، سر انواع ابزار پیچ گوشتی نیز باید ظریف‎تر باشد تادر شیار قرار بگیرد. استفاده نادرست از پیچگوشتی نه تنها می‎تواند منجر به بروز حادثه شود بلکه منجر به از بین رفتن ابزار و حتی پیچ نیز می‎گردد.


· نحوه کار با پیچ گوشتی

- ابتدا باید پیچ را در محل مورد نظر قرار داده و به شکل مستقیم نگهدارید.
- پیچگوشتی مناسب با پیچ را انتخاب و با دست دیگر بردارید.
- سر پیچ گوشتی باید منطبق با شیارهای پیچ باشد تا از جای خود حرکت نکندو در حین پیچاندن در نرود.
- با چرخاندن انواع ابزار پیچ گوشتی از سمت چپ پیچ به داخل فرو برید و تا زمات محکمو ثابت شدن پیچ به سمت عقربه‎ها‎ی ساعت، بچرخانید.
- در صورتی که بخواهید پیچ را خارج نمایید، باید پیچ گوشتی در جهت خلاف عقربه‎ها‎ی ساعت حرکت نماید.

· تقسیم بندی انواع ابزار پیچ گوشتی بر طبق شکل ساختاری

- نوع عایقی: ترمینالی یا همان پیچ گوشتی مخصوص کار با جریان برق و معمولی
- ضربه پذیری: چکش خور تشتکی، چکش خور فولادی و معمولی
- نوع پیچ: چهارسو، دوسو یا تخت، ستاره ای، خورشیدی و سه پر


· تقسیم بندی انواع ابزار پیچگوشتی بر حسب سایز

پیچگوشتی‎ها‎ بر طبق اندازه و سایز قابل تقسیم بندی هستند. پیچگوشتی‎ها‎ی تخت یا دوسو معمولاً برحسب میلیمتر سایزبندی شده که در واقع همان اندازه چاک پیچ می‎باشد. برای نمونه می‎توان به پیچ گوشتی 4 میلیمتری تخت اشاره کرد که برای باز کردن پیچ با چاک 4 و 5 میلیمتری مناسب است. پیچگوشتی‎ها‎ی چهارسو معمولاً با سایز PHشناخته می‎شوند که از سایز PH0 تا PH3 در ردیف رده بندی استاندارد محسوب می‎شوند. سایر پیچ‎ها‎ نیز معمولاً بر طبق استانداردهای شخصی سایز بندی شده که در بیشتر موارد کد Tبرای پیچگوشتی‎ها‎ی خورشیدی و کد PZ برای پیچ گوشتی‎ها‎ی ستاره ای استفاده می‎گردد.


· نکاتی که در هنگان خرید انواع ابزار پیچگوشتی که هنگام خرید باید به آن توجه کرد

- هنگام خرید انواع ابزار پیچ گوشتی انتخاب حداقل 8 سایز الزامی می‎باشد که عبارتند از 5 عدد پیچگوشتی تخت و 3 عدد پیچ گوشتی چهارسو.
- دقت کنید که سر پیچ گوشتی از جنس کروم وانادیوم و دارای آهنربا باشد.
- دسته پیچگوشتی را از حیث وجود هرگونه پیلیسه مورد بررسی قرار دهید.
- دسته پیچگوشتی در گشتاور و نیروی وارده بر پیچ نقش مهمی را ایفا می کند. هنگام خرید به این نکته دقت بیشتری داشته باشید. پیوند میان دسته و اهرم را نیز بررسی کنید.

- پیچگوشتی ضربه خور نباید تنها تشتک داشته باشد بلکه داخل بدنه پیچگوشتی نیز باید دارای آلیاژ فولادی باشد.
- بدنه انواع ابزار پیچگوشتی باید بگونه ای باشدکه دست در آن لیز نخورد لذا از فروشنده جنس دسته را جویا شوید دسته‎ها‎ی Soft Finish یا سیلیکونی بهترین انتخاب می‎باشند.


· بررسی سه نوع پیچگوشتی متعارف1- پیچگوشتی ضربه خور

پیچگوشتی ضربه ای غالبا آچار خور نیز می‎باشد که در پیچ‎ها‎ی شیاردار مورد استفاده قرار می‎گیرد و دارای تیغه ای با سطح مقطع شش گوش است. میله این پیچگوشتی متصل به دسته ای از جنس کروم با نوک لیزری و دسته آن از پلاستیک فشرده چند جزئی تشکیل شده است.

پیچگوشتی ضربه خور براي کارهایی استفاده می‎شود كه به ابزاری بيشتر از يك پيچگوشتي معمولي نياز دارند. به این معنا که براي بستن يا شل كردن پيچ، تخريب كردن، و كار بر روي پيچ‎ها‎ي بست شلنگ و .... احتمال خرد شدن دسته و تيغه پيچ گوشتي‎ها‎ي معمولي وجود دارد، لذا از نوع پیچگوشتی ضربه خور استفاده می‎شود. تيغه نوع پیچگوشتی ضربه خور بشکل 6 گوش و به صورت يكدست از انتهاي دسته مي باشد. این پیچگوشتی از مواد درجه يك و محكم ساخته شده و بيشترين نيرو را در هنگام ضربه با چكش انتقال می‎دهد.


2- پیچگوشتی برقی

پیچگوشتی برقی نوع جدیدتر پیچگوشتی‎ها‎ می‎باشد که برای سهولت کار مورد استفاده قرار می‎گیرند. این پیچگوشتی‎ها‎ غالبا برای سوارخ کردن مورد استفاده قرار می‎گیرد و در کارهای صنعتی و کارگاه‎ها‎ی کوچک متداول می‎باشند. در پاره‎ای از پیچگوشتی‎ها‎ی برقی، یک باتری تعبیه شده که شارژ شدن آن را امکانپذیر می‎کند.

نگهداری و مراقبت از این نوع پیچگوشتی همچون استفاده و کاربرد صحیح آنها،اهمیت زیادی دارد. پیچگوشتی برقی دارای چندین قطعه می‎باشد که عبارتن از چراغ LED، سوییچ روشن و خاموش کردن LED، نگهدارنده سری‎ها‎ی پیچگوشتی، روکش دسته و باتری. گفته می‎شود باتری مهمترین قسمت از پیچگوشتی برقی را تشکیل می‎دهد که در صورتی که بلا استفاده بماند، به صورت خودکار شارژ خود را از دست می‎دهد و از عمر آن کاسته می‎شود.3- پیچگوشتی معمولی

پیچگوشتی معمولی از دو قسمت اصلیِ دسته و میله منتهی به نوک تشکیل می‌شود که دارای یک دسته از جنس پلاستیک، فلز و یا چوب تشکیل شده است که از نوک آن برای پیچاندن استفاده می‎شود. قسمتی که مورد استفاده قرار می‎گیرد، از جنس فولاد سخت می‎باشد که در برابر خم شدن و چرخاندن مقاومت بالایی دارد. علاوه بر این پیچگوشتی در برابر سایش نیز استحکام بالایی دارد و به راحتی حالت خود را ازدست نمی دهد.

پیچگوشتی‎ها‎ی معمولی به چندین نوع قابل قسمت می‎باشند که از آن جمله می‎توان به چهارسو، دوسو، پیچ گوشتی شش‌بَر زاویه‌دار، پیچ گوشتی خورشیدی، پیچ گوشتی خورشیدیِ سوراخ‌دار، پیچ گوشتی بُکس شش‌بَر، پیچ گوشتی مشتی چهارسومربع، پیچ گوشتی مربع، پیچ گوشتی مشتی چهارسو، پیچ گوشتی بُکس مربع و پیچگوشتی بُکس مثلث اشاره کرد.
انتخاب هر یک از این پیچگوشتی‎ها‎ براساس سطح مورد نظر پیچ صورت می‎گیرد. برای مثال برای پیچاندن پیچ‎ها‎یی که به سر آنها به چهار قسمت تقسیم شده است، پیچگوشتی چهارسو بهترین گزینه می‎باشد. هر چند می‎توان در اینجا از پیچ گوشتی دو سو نیز استفاده کرد اما عملکرد آن بخوبی پیچگوشتی چهارسو نخواهدبود.